1. Krunice

    Pitanje broj: #35765

    Već nekoliko godina imam zubne navlake na 4 zuba. Interesuje me da li navlake imaju" rok upotrebe".Da li moraju da se menjaju nakon izvesnog vremena i ako moraju koji su pokazatelji za to?

    Odgovoreno: 07. 08. 2009.
    • Poštovani,
      Krunice predstavljaju relativno trajan rad i mogu se nositi dugi niz godina, ponekad i deceniju, ukoliko su izrađene po svim principima struke i postavljene na sanirane zube i parodoncijum. S vremena na vreme su neophodne kontrole, kliničke (pregled koji obavlja doktor) i radiografske (rendgen snimak) na osnovu kojih stomatolog procenjuje da li je potrebna izrada novog rada. Ovo je moguće u slučaju velikih promena potpornog aparata, povlačenja desni, neadekvatne higijene koja je narušila noseća tkiva, eventualnih promena na zubima nosačima i tegobama uzrokovanim navedenim promenama, bilo da je u pitanju smetnja pri žvakanju, bol ili estetska neadekvatnost nadoknade. Tada se pristupa skidanju krunica i izradi novih ukoliko je to moguće.
      Dr Aleksandra Skundrić