Postovani, pre dve godine stavljene su mi krunice na oba donje jedinice i dvojke. Bilo je dosta prepravki jer su zubi sitni, preklapaju se, imaju skoro prozirnu boju a zagrizaj je dubok. Posle godinu dana pocelo je da se primecuje pomeranje gornje jedinice desno ka napolje, u isto vreme keramika se okrnjila na donjoj jedinici. Zamenjene su krunice i savet je bio, istog lekara koji je od pocetka radio, da se saceka i da se posavetuje sa ortodontom. Pre dve nedelje poceli su skoro svi zubi da me bole i da reaguju na temperaturu, da bi se bol sveo na gornju levo jedinicu, koja je prakticno uvucena jer je jedinica desno krenula napred. Bol se prenosi skoro kroz ceo zub. Napravljen je snimak i utvrdjeno je da je na dvojci gornje levo blagi proces. Pre dva dana se pojavilo crvenilo na kozi, spolja, gde je dvojka gornje levo. Doktorka sleze ramenima i kaze da je jedino resenje da se zbog estetskih razloga urade krunice i na gornjim zubima. Najljubaznije vas molim za vase misljenje i savet. S postovanjem, marko

    Odgovoreno: 13. 02. 2010.
    • Poštovani,
      Neophodno je uz timski rad specijalista ortodonta i proteticara napraviti plan terapije i stvoriti uslove za uravnotezen zagrizaj, bilo da je u pitanju samo zastita zuba krunicama ili kombinovana ortodontsko-protetska terapija. Svakako je savet da istovremeno treba protetski zbrinuti i gornje i donje zube, jer to ispravan nacin da se postigne taj cilj. Zube sa procesima na vrhu korena treba leciti tj zbrinuti putem endodontske terapije.
      dr aleksandra skundric