Pre 2 godine morala sam da povadim vecinu kutnjaka zbog jake upale i sad mi predlazu da uradim implatante, 4 komada (2 u gornjoj vilici 2 u donjoj) i da na njih nadogradim most. Cula sam da je to dugotrajan i komlikovan proces kao i da postoji mogucnost da moj organizam odbaci ih nakon ugradnje kao strana tela? Takodje sam cula da je za vreme "prilagodjavanja", dok ne stave zube na kraju, da je potrebno da se pije dosta antibiotika da bi ih organizam prihvatio? Da li je to zaista rizicno raditi ili je bolje staviti neku protezicu? Hvala unapred!

    Odgovoreno: 09. 02. 2010.
    • Poštovana,
      Proces ugradnje implantata nosi rizik kao i svaka manja hiruska intervencija, ali se moze svesti na minimalnu cak teorijsku ukoliko se radi po pravilima struke. Intervencija se izvodi ambulantno u toku jednog dana, postoperativni tok je relativno lagan, bez velikih subjektivnih tegoba. Nakon ugradnje ceka se 2-4 meseca za izradu protetskog rada, da se izvrsi proces oseointegracije tj prihvatanja implantata. Reakcije odbacivanja su moguce, ali su minimalne kod pravilnog postupka ugradnje, dobrog odabira vrste implantata i dobrog opsteg zdravlja pacijenta. Ne preporucuju se kod ljudi sa dijabetesom, autoimunim i nekim drugim hronicnim bolestima. Jedina prednost proteze u odnosu na implantate u pacijenta koji komforno moze nositi oba rada je finansijska prihvatljivost proteze u odnosu na znacajno skuplje implantate.
      dr aleksandra skundric