Postovani, pre 2 meseca sam primao penicilin i negde 15-ak dana nakon terapije mi se javila kandida u ustima u velikom broju, sto je i potvrdjeno brisom. Uzimao sam daktanol i simptomi su prosli. Nakon 15-ak dana nakon daktanola opet se pojavili simpotomi bele naslage po usnoj duplji i na jeziku i opet mi je lekar opste praxe radio brisi i ponovo je utvrdjena kandida. Opet daktanol i povlacenje simptoma. Sada mi se ponovo javljaju simptomi, znatno manjeg inteziteta, malo peckanje jezika i na jednom mestu usne duplje se pojavljuje bela naslaga. Interesuje me, s obzirom da znam da je kandida uporna i dosadna, sta bi bio najefikasniji nacin da se otkloni a da se ne uzima daktanol ili nystatin posto ocigledno daju samo privremen rezulate. Hvala

    Odgovoreno: 11. 01. 2010.
    • Poštovani,
      Kao sto ste rekli, oralna kandidijaza je veopma uporno oboljenje, stoga je terapiju lokalnim antimikoticima kao sto su daktanol i nistatin potrebno sprovoditi dugo i uporno, ponekada i vise meseci. Takodje, lekar vam moze uljuciti i neki od lekova za sistemnu primenu. Savetujem da se javite stomatologu specijalisti oralne medicine, pri stomatoloskom fakultetu ili vasem domu zdravlja. U medjuvremenu, moze vam pomoci skidanje naslaga utrljavanjem sode bikarbone dva puta dnevno i ispiranjem usta, eliminacija pusenja, alkohola, kofeina, slatkisa, kisele i zacinjene hrane, kostunjavo voce, mlecne prozivode, dizana testa, hleb jer to je ishrana koja pogoduje rastu gljivica, a ishranu bazirajte na svezem povrcu, ukljucite probiotske napitke-jogurt, beli luk i proteine (jaja, riba, piletina, teletina) .
      dr alesakndra skundric