Postovani, ja sam dr stomatolog, trebam vase misljenje, imam pacijenta koji ima 14 godina i dijagnozu stenoza aorte. Da li kod ovakvih pacijenata zube koji su za lijecenje lijeciti ili ih je potrebno odmah izvaditi (naravno uz premedikaciju) obzirom da predstavljaju fokus? Hvala

    Odgovoreno: 23. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Po mom misljenju, uz odgovarajucu premedikaciju u smislu profilakse bakterijskog endokarditisa, moguce je i potrebno vrsiti endodontske intervencije kod ovakvih pacijenata-sa izuzetkom dugotrajnog viseseansnog lecenja inficiranih i gangrenoznih kanala. Dakle, uz primenu antibiotika po protokolu i efikasnu terapiju koja bi podrazumevala vitalnu ekstirpaciju i punjenje kanala ako je moguce u istoj poseti, ukoliko ne-zavrsiti u narednoj seansi (takodje uz prethodnu primenu antibiotika) . Potrebno je pazljivo uzeti anamnezu tj utvrditi da li pacijent uzima nesto od lekova koji su od znacaja za stomatoloske intervencije. Ako je to moguce, svakako pre pocetka rada trazite pisanu saglasnost kardiologa za stomatoloski tretman i predlog antibiotskog protokola za stomatolosku intervenciju.
      puno pozdrava,
      dr aleksandra skundric