Potreban mi je savet stomatologa proteticara. Treba da radim gornju totalnu protezu i donju parcijalnu. Saznala sam da se kod nas rade parcijalne silikonske proteze od nemackog materijala i sa nemackim zubima a i proteze od galenikinog materijala tj. Klasicne proteze. Molim vas da mi objasnite koja je razlika medju njima, koja vrsta je kvalitetnija, bolja i podesnija za nosenje i privikavanje i takodje molim za vasu preporuku u tom smeru. Zahvaljujem se.

    Odgovoreno: 29. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Za izradu totalne, kao i parcijalne proteze koju ce pacijent lako prihvatiti i komforno nositi potrebno je mnogo znanja i strucne umesnosti, kako od strane doktora stomatologa tako i zubnog tehnicara. Proteza moze biti "klasicna", akrilatna ili fleksibilna "valplast". Za totalnu protezu licfno preferiram iskljucivo akrilatne proteze. Materijali za izradu proteza broje stotine komercijalnih imena i prozivodjaca, a izbor je na strucnom timu koji izradjuje proteze. S obzirom da ovom prilikom nema mesta za reklamiranje proizvodjaca, reci cu da je, kao i u svim drugim oblastima, stepen kvaliteta, izdrzljivosti i trajnosti materijala direktno proprcionalan njegovoj ceni. S tim u vezi vam savetujem da odaberete doktora u koga imate poverenja i izaberete nadoknadu prema svom budzetu, jer sto kvalitetniju stvar izaberete duze i bolje ce vas sluziti.
      dr aleksandra skundric