Potovani doktore: imam 38 godina a otkad znam za sebe imam bele naslage na jeziku. Dva puta u razmaku od godinu dana radio sam bris na gljivice i bio je negativan. Dermatolog kaze da neko naprosto ima takav jezik. Uzimao sam i nistatin kapi i naravno nista. Nemam gerb jer me je to lekar pitao. Te naslage su uvek vece ujutro a tokom dana ih je manje narocito posle jela. Nemam secer ni neku drugu hronicnu bolest. Zanima me vase misljenje i eventualno mozda neka preporuka u vezi ishrane ako je to razlog. Unapred hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 31. 10. 2009.
    • Poštovani,
      S obzirom da ste iskljucili glavne razloge belih naslaga na jeziku, navescu jos neke i nadam se da ce vam mozda iskljucenje nekog od tih faktora pomoci: preterano pisenje, smanjeno uzimanje vode-dehidratacija, uzimanje pretezno meke i neabrazivne hrane, uzimanje pojedinih lekova kao sto su salicilati, antibiotoci, kortikosteroidi i i dr, smanjeno lucenje pljuvacke, losa oralna higijena. Takodje, pored candide albicans cest uzrocnik belog pokrivaca na jeziku mogu biti i bakterije, narocito iz roda streptokoka, sroga bi trebalo uraditi bris i koji iskljucuje ovu infekciju. Ukoliko imate subjektivnih tegoba u vidu zadaha, peckanja i drugih smetnji, svakako konsultujte i stomatologa specijalistu oralne medicine. Ukoliko iskljucite sve te razloge i bez subjektivnih tegoba, onda se moze razmisljati da se zaista uzrok pripise genetski jace keratinizovanom jezicnom pokrivacu.
      dr alksandra skundric