Decaku od 9 god (boluje od cerebralne paralize) poceo je karies i sve cetiri sestice su jako pokvarene. Veoma je nemiran i pokusali smo da uz klizme (diazepam) popravimo zubice, ali jako grize i nista nismo uradili. Dozu smo duplirali ni drugi put nista nije uradjeno. Zivimo u austriji i molila bih da me posavetujete sta da ucinimo lekar sada predlaze samo anesteziju. Zubi ga ne bole i pere redovno zube. Dali vredi odlagati popravljanje. Hvala

    Odgovoreno: 30. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Na zalost, odlaganje popravke moze dovesti do novih komlikacija i usloziti proces lecenja zubica. U beogradu na klinici za decju stomatologiju deci koja imaju posebne potrebe, ali i deci koja su suvise jogunasta i ne saradjuju popravke se vrse u opstoj anesteziji. Prednost ove metode je sto se moze istovremeno izvaditi, popraviti i izleciti vise zuba, tako da je je sve gotovo u jednoj poseti. Sestice tj prvi molari su stalni zubi koji se nece menjati, a predsttavljaju glavne nosace zagrizaja, stoga je od izuzetnog znacaja da se ovi zubi sacuvaju.
      dr aleksandra skundric