Da li bi ste mogli da mi odgovorite, zašto dolazi do preloma zuba na samoj njegovoj sredini i koliko je to opasno? I kako to da može nekom da se desi da i pored redovne nege zuba tokom svog života, se desi da su tom nekom skoro svi prednji zubi u gornjoj i donjoj vilici truli? Ako je od pomoći radi se o jednoj te istoj osobi. Šta može da izazove tako nešto? Kako se leči i koliko dugo i da li ima posledica?
    Unapred zahvalan

    Odgovoreno: 24. 06. 2009.
    • Poštovani,
      zdravi zubi se ne lome spontano, već samo kao posledica traume, pada ili udarca. Ono što vi opisujete posledica je ili krtosti zuba nakon lečenja i vađenja živca usled oslabljenih zidova zuba ili kao posledica velikih karioznih destrukcija. Dakle, u osnovi obe stvari je inicijalno karijes ili "zubni kvar". On nastaje kao posledica taloženja naslaga koje se sastoje iz ostataka hrane i bakterija i jedini način da se spreče i uklone su pravilna i redovna higijena usta i zuba i redovne stomatološke kontrole. Takođe postoje dopunski faktori, ali oni sami za sebe u idealno čistim uslovima ne mogu izazvati karijes. To su sastav pljuvačke, ortodontske anomalije (teskoba zuba), ishrana obilata ugljenim hidratima itd. Pažljivom anamnezom i pregledom iskusan stomatolog će utvrditi šta od nabrojanih stvari je uzrokovalo vaše probleme i pravi način da se saniraju, a u svakom slučaju podrazumeva zbrinjavanje svih karijesa, vađenje zuba koji se ne mogu lečiti i njihova nadoknada. Krajnja posledica propadanja zuba je njihov gubitak.
      Puno pozdrava, dr Aleksandra Škundrić