Poštovani,
    zanima me usled čega izlaze afte, koje su počele vrlo često da mi se pojavljuju. Ponekad su u grlu ili na sluzokozi oko zuba. Užasno me bole i uporne su. Mogu li nekako da sprečim njihovu pojavu?
    Hvala unapred

    Odgovoreno: 09. 06. 2009.
    • Poštovani,
      na žalost, sredstvo za preventivu afti na postoji. Nije razjašnjen tačan uzrok njihovog nastanka, ali se ove promene pripisuju nasleđu, imunološkom odgovoru, hematološkim poremećajima, hormonskom statusu, stresu, alergiji. Pre svega, uzmite neki od multivitaminskih preparata za jačenje opšteg imunološkog odgovora i proverite krvnu sliku za nedostatak folata, vitamina b12 i gvožđa. Princip terapije afti je u načelu takav da se smanje tegobe do njihovog nestanka koji je najčešće 7-10 dana. Preporučuju se redovna oralna higijena, antiseptici za ispiranje usta na bazi hlorheksidina i orabaza; u Beogradu ove preparate možete nabaviti u apoteci sedmi juli. Ukoliko živite u inostranstvu solcoseryl dental adhesiv je najbolje rešenje.
      Dr Aleksandra Škundrić