Postovani doktore,od pre 2meseca osetila sam jake bolove u predelu krsta,nisam mogla da se savijam puno,kao ni da se ispravim potpuno,niti da sedim.Zbog prirode posla morala sam da se savijam ali samo sa izbacenom levom nogom unazad.Vise nisam mogla da izdrzim pa sam pristala da me pregleda jedan kolega koji se privatno bavi neko vrstom fizioterapije.On mi je odmah rekao da mi je iskocio prsljen i da se to desilo kad sam bila mala,a ja sam slican bol imala sa 12 god(sada imam 24) mada je jako krace trajao.Ponudio mi je da idem na terapije i da mora postepeno da se vraca na svoje mesto ali je potrebno dosta vremena i puno para.Posto sam nepoverljiva otisla sam kod fizijatra sa nadom da ce me poslati na neka snimanja,sto se naravno nije desilo.Prepisala mi je neke terapije(10 dana masaze,elektro,magnet,ultrazvuk i vezbi).Prilikom testova koje mi je radila u levo stopalu sam imala znatno manji osecaj,ustanovila mi je da imam lumbago.Od svih terapija najvise mi je prijala masaza i to vec od prve mi je bilo jako bolje kada mi je fizioterapeut stipkanjem izvuko prsljenove i rekao mi je da su mi bili upali.Na kontroli mi nije radila nikakve testove i sl,samo me je pitala da li mi je bolje i to je to.Naravno da mi je bilo bolje kada mi je zakazala terapije za 12.maj,a ja sam otisla kod lekara 2 nedelje pre toga,pa mi je delom i spontano proslo.I dalje imam manji osecaj u levoj nozi,kao da mi trne,ne mogu bas puno da se savijam jer me boli,kao i na promenu vremena,na petama mogu da stojim,ali kada stanem na prstima leva peta mi je spustenija.Pre par dana sam sama napipala kao da mi je 1 ledjni prsljen upao za par milimetra,pa sam trazila da me decko slika telefonom da bi i sama videla,i zaista se vidi,kao i prilikom savijanja,i nije mi jasno kako je to doktorki promaklo?!!Imam neke prijatelje kojima su ''namestali'' kicmu uspesno neki terapeuti koji se time bave,ali posto studiram veterinu pa samim tim i ne verujem puno u te stvari,a pogotovu sto je kod mene hronican proces u pitanju,trazim savet od vas da li da pristajem na to,ili da ponovo idem kod lekara da mi urade kompletniju analizu?I koga bi ste mi preporucili posto zivim,radim i studiram u Beogradu,a lecim se na studentskoj poliklinici.Znam da posledice mogu biti velike,vec imam krivu kicmu cini mi se od malena i to mi nikad nisu ni na kojem sistematskom pregledu ustanovili.Inace bolove u levoj nozi imam 2godine,i prosirene vene u istoj koje tretiram hepatrombinom,jer nisu puno izrazene.Radim vezbe za lumbago svakog jutra kako su mi pokazali na poliklinici.Unapred sam Vam puno zahvalna na razumevanju!

    Odgovoreno: 08. 06. 2008.
    • Savetujem Vam da pročitate tekst u “Stetoskopu” "Lumbalni sindrom kod sportiste (lumbalni intervertebralni diskus)" koji sam napisao o lumbalnom sindromu i mislim da će vam mnogo pomoći da saznate o postojećim tegobama koje imate, i način na koji možete najbolje da ih prevaziđete. Nestručne masaže su veoma opasne, kao i masaže u akutnoj fazi, pa ih treba izbegavati. Doziranim vežbama ojačajte leđne mišiće (intra i para vertebralne mišiće), a bolovi u nozi mogu biti usled oštećenja nervusa ishiadicusa koji polazi iz lumalnog predela i spušta se do stopala. Uz redovne vežbe, adekvatan fizikalni tretman i fizičke aktivnosti koje svojom težinom ne opterećuju lumbalni predeo vremenom ćete se dobro osećati. Ipak, savetujem Vam da uradite i  magnetnu rezonacu kako bi otklonili sumnje o postojanju discusa lumbalnih pršljena