1. Niski trombociti i biološka terapija

    Pitanje broj: #208479

    Da li može da se prima biološka terapija acterma kada su niže vrdnosti od dozvoljene? Meni je sada 118. Nekada su u normali, a nekada niže. Do skoro sam se lečio na vasem Institutu pa me prebacili u Nišku banju. Zbog pada trombocita doktor mi je ukinuo metotrexsat već 4 meseca. Sada sam na biološkoj plakvenilu aflamilu. Zamolio bih vas na odgovoru i unapred hvala. Sa ovim tromocitima i biološku će da mi ukine na neko vreme, tj. dok tromociti ne budu dobri.

    Krvarenja nemam, podliva nemam.

    Odgovoreno: 20. 02. 2023.
    • Poštovani,

      Kada je u pitanju broj trombocita postoje ograničenja za primenu tocilizumaba. Ispod 50.000/mm3 se prestaje sa davanjem tocilizumaba.

      Vi ste naveli blago sniženu vrednost od 118.000/mm3. Vaš doktor treba da otkrije uzrok Vaših povremeno sniženih trombocita. Da li je broj trombocita porastao nakon ukidanja metotreksata? obzirom da 4 meseca ne koristite taj lek. Potrebno je otkriti pravi uzrok za nižu vrednost Vaših trombocita.

      Lep pozdrav