Poštovani, tijekom ove godine periodično mi se izmjenjuju simptomi suhoće i peckanja (ponekad i žarenja) grla te ponekad suhoće očiju. Primijenom kapi za oči, situacija oko suhoće se dosta popravi. Što se tiče grla, nisam još pronašla riješenje. Trenutno uzimam Controloc zbog sumnje na LPR ili GERD. Smatrate li da trebam otići na reumatološki pregled, budući da se neki od ovih simptoma poklapaju sa Sjõgren sindromom? Napomenila bih kako ne osjećam potpunu suhoću očiju (tj. nije da u potpunosti nemam suza) te imam sline u ustima, samo možda manje nego uobičajeno. Grlo je to koje me najviše muči, koje je najviše suho i pecka. Ostalih simptoma nemam. Unaprijed hvala! (Krvna slika mi je uredna, kao i CPR i jetreni enzimi, UZV vrata uredan uz povećanje nekoliko limfnih čvorova do 1 cm, infektolog napominje da ne primjećuje znakove i simptome infekcije, bris nosa na eozinofile negativan)

    Odgovoreno: 17. 12. 2023.
    • Poštovana,

      Prema podacima koje ste ostavili Vi imate 21 godinu. Kada su u pitanju tegobe koje pominjete potrebno je da najpre isključite verovatnije bolesti i/ili stanja kod gastroenterologa, otorinolaringologa i alergologa, pošto ste briseve već obavili. Niste naveli da li imate problema sa regulacijom šećera u krvi i na primer koje lekove koristite tj. da li oni imaju antiholinergička dejstva. Ukoliko svi navedeni pregledi ne objasne situaciju u kojoj se nalazite uradite testove za ispitivanje "suvog oka" kod oftalmologa i ultrazvučni pregled pljuvačnih žlezda, pa posetite reumatologa.

      Srdačan pozdrav