Poštovani,

    Nakon temperature od 37.2 (37-37.5) koja traje preko dve godine sam upućena kod reumatologa (u međuvremenu kod infektologa zbog Koksaki virusa, sada negativnog, i kardiologa-rađen eho i hemokulture sve uredno). Reumatloškinja je posumnjala na lupus. U prilogu su rezultati, pa Vas molim za tumačenje (kontrola zakazana za januar) L015149 Lupus antikoagulans 0.67 (<1.2) L015149 LAC s 0.93 (<1.2) L014845 LAC c 1.38 (<1.2) Anti-dsDNA Screen 8.9 (<25) ANA Screen 0.2 (<1.2) Anti-Kardiolipin screen 5.6 (<10) Anti-RNP-70 9.6 (<25) Anti-beta2-Glykoprotein I IgG 4 (<8) Anti-beta2-Glykoprotein I IgM 0.5 (<8) Anti CCP At <7

    Hvala unapred!

    Odgovoreno: 27. 11. 2023.
    • Poštovana,

      Sistemski eritemski lupus je bolest do čije se dijagnoze dolazi isključivanjem ostalih značajnih oboljenja. Ispoljavanje lupusa, kada su u pitanju klinički i laboratorijski markeri bolesti, ne mora da bude istovremeno, već se nekada dešava i tokom praćenja pacijenta u određenom vremenskom periodu. Izolovano gledanje rezultata nije poželjno kada je u pitanju postavljanje dijagnoze ili otklanjanje sumnje na kompleksnu bolest kao što je sistemski eritemski lupus.

      Srdačan pozdrav