Od pre nekoliko meseci primetio sam da kao na desnom stopalu imam kao neko zadebljanje,osecaj kao da mi se pomerio ulozak u cipeli ne boli me,ali kao da imam neki nezgodan osecaj.Pre 4 meseca sam dao krvnu sliku i imam uvecanu mokracnu kiselinu na 555 to je verovatno zbog vece upotrebe crvenog mesa i mesnih preradjevina pa sumnjam na giht ,sta mi vi preporucujete.Unapred hvala na savetu.

    Odgovoreno: 28. 02. 2023.
    • Poštovani,

      Simptomi koje navodite nisu karakteristični za napad gihta osim lokalizacije. Potreban je pregled reumatologa kako bi se razjasnilo da li se povišen nivo mokraćne kiseline može da dovede u vezu sa tegobama. Za tu priliku pripremite laboratorijske nalaze koji obavezno treba da sadrže parametre funkcije bubrega, uključujući klirens kreatinina, nivo jona kalijuma, natrijuma, hlorida, glikemiju, holesterol i trigliceride.

      Srdačan pozdrav,

      Dr Ivan Jeremić