Dobro vece, Vec neko vrijeme (2-3 godine) muku mucim sa bolnim zglobovima, oduzimanje nogu i opcenito bol u kostima. Imam 22 god i sa 2 godine su mi sumnjali na cekijakiju (NIJE USTANOVLJENA), ali sam pozitivna na gen za celijakiju. Naime lijecnik me uputio na neke pretrage, ali reumatologa moram cekati 6 mjeseci pa me samo zanima koliko se trebam zabrinuti oko bolova, s obzirom na nalaze koje sam dobila:

    Seroloske pretrage

    HLA LOKUS /SER. EKV. /SER. EKV.

    HLA B. / B27 / B51 HLA-DRB1. / DR11/ DR12 HLA-DQA1 HLA-DQB 1./DQ7

    ANF GRANIČAN ANF titar 1:100 ANF tip fluorescencije TOČKASTA [s] Anti-dsDNA 31 H IU/ml

    [s] ENA - screen. GRANICNO

    [s] Anti-SS-A/Ro (52 kDa) 33 H IU/ml Anticitrulinska antitijela 15 CU CLIA Inova

    Prije 10 dana je ucinjeno testiranje na celijakiju tTG i to jos cekam, ali obzirom na bolove i probleme zanima me koliko se trebam brinuti Hvalaa naljepsa!

    Odgovoreno: 20. 02. 2023.
    • Poštovana Jarmina,

      Laboratorijski testovi, sami za sebe, ne znače puno toga. Potrebno je da klinički nalaz i dopunska dijagnostika, ona koju je odredio lekar, govore u prilog konkretnog oboljenja. Mnoge gastroenterološke bolesti mogu biti povezane sa bolovima u zglobovima i poremećajem metabolizma u kostima. Savetujem da najpre završite temeljan gastroenterološki pregled, a potom se obratite reumatologu.

      Lep pozdrav