Postovani, imam 32 godine i bolujem vec 22 godine od RA..Pala sam na stepenice pre godinu dana, desni skocni zglob je povredjen, pokidan je prednji TF ligament. Isla sam na rehabilitacije 2 puta po 3 nedelje, preporucena je operacija ali naravno ne garantuju da ce biti bolje posle operacije a zahteva stake 5 nedelja i min 5 meseci rehabilitacije. Sta savetujete ukoliko ne zelim operaciju, jer me noga boli kada stojim duze od sat vremena i ne mogu da hodam duze od 2-3 km? Ne znam da li posle godinu dana treba da je stedim, ili da idem na traku i da radim malo napornije vezbe da da je forsiram kako bi ojacala? Da li ce se vremenom nesto primeniti ili cu stalno trpeti ove bolove cim sam malo aktivnija? Isla sam kod vise ortopeda i nisam dobila odgovor ...hvala vam unapred

    Odgovoreno: 01. 02. 2023.
    • Poštovana,

      Obzirom da dugo imate zapaljensku bolest zglobova, tj. reumatoidni artritis, Vaši zglobovi i njihov potporni aparat su podložni mehaničkim oštećenjima. U slučaju navedenog traumatskog oštećenja lečenje se vrši medikamentima, fizikalnom terapijom, metodama regenerativne medicine i/ili operativno. Konkretan problem ćete najadekvatnije rešiti u fizijatrijskoj i ortopedskoj ambulanti. Reumatolog Vam može pomoći kontrolisanjem stanja Vaše zapaljenske bolesti zglobova.

      Srdačan pozdrav