Poštovani, na Rengenu Lobanje uočena je suspektna lezija od 38mm.Konstantovan rak dojke, koštanja struktura, jetra, pluća bez patoloških promena.I uočena senka na VI rebru. Da li lezija mora da je malignog porekla.tj. Metastaza?Da li je pacijent za hemioterapiju? Hvala .

    Odgovoreno: 06. 11. 2020.
    • Poštovana,

      Koštana struktura nije bez patoloških promena, ako je uočena suspektna lezija na lobanji (kraniogram) ili na VI rebru (senka na rebru ne može biti (nije dobar termin, pa proverite da li baš tako piše?!), može biti zona osteolize ili skleroze, tako da ukoliko se radi o ovako opisanim promenama na rebru, to mogu biti metastaze od potvrđenog raka dojke).

      Za potvrdu ovakve dijagnoze, mora se uraditi scintigrafija skeleta.

      Ukoliko se pokaže da su lezije (uglavnom, osteolitičke) na kostima metastaze porekla raka dojke, neophodna je hemoterapija, jer se radi o sistemskoj bolesti, diseminaciji, širenju bolesti.

      Ukoliko imate bilo kakve nedoumice, budite slobodni da me kontaktirate!

      Hvala Vam na poverenju!

      Srdačno Vaša

      dr Magdalena Radović, radiolog