Poštovanje. Potrebna mi je pomoć pri tumačenju dijagnoze karcinoma dojke. Radi se o dijagnozi Ca mammae l.dex st post CNB, podaci su sa onkološkog konzilijuma:

    MKB šifra C50.4, TNM klasifikacija T1 N0 M0

    Histopatološka dijagnoza i gradus: Ca mucinosum G1, Er 8 Pr 8 Her 2 0, Ki 67 10%

    Prezentira se pacijent zbog Ca DD nakon CNb HP nalaz u prilogu. Minimum obrade uredan. Upućuje se radi odluke o operativnom lečenju.

    IZVEŠTAJ O IZVRŠENOM PATOHISTOLOŠKOM PREGLEDU

    Makroskopski nalaz: Biopsijski/operativni materijal: "6 uzoraka promene u DD": 6 biopsijskih uzoraka tkiva dojke ukupne dužine 25mm, poprečnog promera do 1mm (6/1)

    Patohistološki nalaz: Na konsultativni pregled su dostavljeni parafinski kalupi (1x), odgovarajuće H/E obojene pločice (2x) i 4 IHH obojene pločice (ER, PR, HER2, Ki67).

    Patohistološki nalaz (metod obrade: H/E bojenje)

    Carcinoma mucinosum mammae (jedan gradus 1).

    Imunohistohemijski nalaz: Estrogen receptor pozitivan, skor 8. U malignim ćelijama je intenzitet jedarne ekspresije 3, procenat zastupljenosti 5, pozitivno 80% malignih ćelija. Progesteron receptor pozitivan, skor 8. U malignim ćelijama je intenzitet jedarne ekspresije 3, procenat zastupljenosti 5, pozitivno 70% malignih ćelija. HER-2 onkoprotein negativan, gradus 0. U malignim ćelijama ne postoji membranska ekspresija markera. Ki-67 u 10% tumorskih ćelija se vidi jedarna imunopozitivnost.

    Ultrazvuk dojki i aksila: Muška dojka. Supraareolarno desno uočava se iregularna, relativno oštro ograničena lobulirana heterogena tu promena, sa retkim CD signalom, dimenzija 15x13mm. Aksilarno bez patoloških In.

    Zaključak: Tu mammae deh. BI-RADS DD 4c BI-RADS LD 2

    Mamografija/Ehotomografija inicijalna Prethodni nalazi: UZ dojki BI RADS DD4c LD2 Građa dojke/ACR a

    Nalaz i mišljenje: Muške dojke. U DD supraareolarno uočava se visoko suspektna intenzivna lobulirana senka dij.17x13mm. U LD se ne vide tu.senke. Radiološki susp. mikrokalcifikacija nema.

    Zaključak: Mamografski nalaz u korelaciji sa sonografskim. Tu. mammae .I.dex. BI-RADS DD 4c BI-RADS LD 2

    Interesuje me da li se karcinom proširio na limfne kanale i žlezde, da li ima metastaza, kao i da li je otkriveno na vreme. Hvala puno unapred!

    Odgovoreno: 06. 11. 2020.
    •

      Poštovani,

      Osećam potrebu da Vam se javim, iako je Vaš pitanje upućeno još aprila 2020. Ovom sajtu sam se juče priključila.

      Pretpostavljam da je Vaše lečenje završeno, i da ste dobro, jer Vaš HP nalaz jeste povoljan. Verovatno sada uzimate antiestrogenu terapiju, Nolvadex, tbl ili Zoladex... ?

      Limfni nodusi ne imponuju zahvaćeni, i nadam se da je tako ostalo i nakon SLNB aksile desno?!

      Želim Vam dobro zdravlje!

      Ukoliko imate bilo kakve nedoumice, budite slobodni da me kontaktirate!

      Hvala Vam na poverenju!

      Srdačno Vaša

      dr Magdalena Radović, radiolog