Interesuje me da li sme da se radi mr glave ako imate zubne unplante.

    Odgovoreno: 16. 07. 2012.
    • Poštovana,
      Zubni implantati se danas izrađuju od raznih legura, najčešće titanijuma. Ovakav materijal nema jak magnetni potencijal, ni bilo kakva druga potencijalno štetna dejstva, pa se shodno tome ne smatra smetnjom za magnetnu rezonacnu. Naravno, on može dati određeni 'bljesak' na snimku, i malo sakriti strukture u svojoj blizini, ali najčešće to nije nešto što će vašem doktoru smetati pri tumačenju snimka.

      treba, takođe, znati da zubni implantati u nekim slučajevima služe za sidrenje proteze, i tada se između zubne proteze i zubnog implantata postavlja nešto kao dugme, ili driker. Ovaj spoj nekada, da bi veza bila još jača, sadrži i magnete. Ukoliko je ovo slučaj: izlaganje magnetu tokom snimanja može demagnetisati vezu. To ne znači da treba (ili da smete) da odustanete od magnetne rezonance, već samo da se obavezno obratite svom stomatologu nakon snimanja, kako bi se vezni elementi bili promenjeni.