Da li se na CT-u mogu notkriti sve vrste tumora na mozgu.Da li to omogucava NMR. Da li je NMR u stanju da identifikuje izvesne promene u lumbalnom delu kicme ako je na rentgenu nalaz bio negativan(sem pocetnih artroficnih promena).Uputna dijagnoza pre rentgena "lumbishialgija". Unapred zahvalan.

    Odgovoreno: 13. 07. 2008.
    • Ovo je nekoliko pitanja.

      • CT-om se mogu otkriti tumori mozga kada dostignu odredjenu veličinu (donji prag je oko 1 cm ali zavisi od lokalizacije);
      • Magnetna rezonanca je senzitivnija i tu je donji prag veličine oko 5 mm ali opet zavisi od lokalizacije i tipa tumora;
      • Klasičan rednegenski pregled kičmenog stuba porikazuje samo promene na pršljenskim telima i nešto promena ostalih koštanih struktura.
      • Magnetna rezionaca je neuporedivo senzitivnija jer daje uvid u stanje svih koštanih ali i mekotkivnih elemenata kičme. Od nje nema preciznije.