Postovani, imam jedno pitanje za vas. Zelela bih da mi protumacite nalaz momje mame. Dojka fibrolipomatozne strukture. Fokalna gustina u levoj dojci u glk prepektoralno. U obe dojke po par sitnih senki 3 mm-3x4mm. Sumljive mikrokalcifikacije se ne izdvajaju. Ld: bi rads 3 uz dojki za 2 meseca, mamografija za 4 meseca. Hvala

    Odgovoreno: 08. 11. 2020.
    • Poštovana,

      Nalaz mamografski Vaše mame je nedovoljno precizan. Fokalna gustina kao termin ne postoji, već asimetrija se koristi. Dalje nije data površina. "par sitnih senki", takođe je neadkevatan termin. Ne postoji indikacija zbog koje se UZ dojki radi za 2, a mamografija za 3 meseca.

      Obzirom da je mamografija rađena pre 6 meseci, a i na nalaz, uraditi kontrolnu mamografiju (digitalnu) i dopunski ultrazvuk dojki, pa izvesti zaključak. Pregled obavezno uraditi kod radiologa koji se bavi isključivo dijagnostikom dojke.

      Ukoliko imate nedoumice, kontaktirajte me!