Imam 76 godina, dijabeticar sam sa odlicnim rezultatima secera (5,5). Godinama imam ciste na obe dojke, na svake 2 godine imam ex-rej, zadnji sam imala 12. septembra 2018. i sve je bilo u redu. Nedavno sam napipala na desnoj dojci čvorić i upućena sam na dijagnosticki pregled - 24. jula 2019 , za neki dan regularan termin, za novu mamografiju je bio 12. septembar 2019. to je 2 meseca ranije? Posto ne razumem dovoljno lekare a zelim da budem elementarno obavestena o proceduri i ponovnom ranijem ex-reju - molim Vas , recite mi da li bi na dijagnostickom pregledu mogao prvo, da se koristi ultrazvucni aparat, ili neka druga medicinska dijagnostika, analiza krvi kao alternativa ex-reju? Koliko je često dozvoljeno koristiti ex-rej?

    Odgovoreno: 21. 10. 2019.
    • U Vašem slučaju je potrebno naciniti ultrazvuk dojki ,iz vise razloga Jedan od njih je i orijentacija   koju strukturu dojki imate, a ujedno da se jasno vidi  i zakljuci  kakva je promena koju ste opipali Sledeci, veoma vazan razlog  su osobine ultrazvuka  kao metode koja je bezbolna, neinvazivna, komforna sa mogucnoscu  komunikacije izmedju pacijenta i doktora, a sto bih posebno istakla je nedostatak zracenja  Mamografija kao metoda korisi X zrake, tako da je preporucena  u situaciji kada se sumnje na proces u mlecnim kanalima ili kao screening  ,metoda kod  zena od 50-70. godine i to na 2 godine .