Postovani! Moja mama ima 66 godina, nepusac, otisla na snimanje pluca, a u izvestaju stoji sledece: plucna polja transparentna sa okruglom mekotkivnom senkom u gornjem desnom apeksu (na prelazu iz gornjeg u srednje plucno polje) velicine 53mm. Dg: tu pulmonum lobi apikalis l. Dex. Moje pitanje je, da li je to za hitno operaciju? Kako moze da se sazna da li je dobrocudan ili zlocudan? Da li je tumor ili rak? I kakvo misljenje-iskustva imate o zaposlenima na odeljenju za plucne bolesti u sremskoj kamenici? Hvala!

    Odgovoreno: 13. 07. 2015.
    • Poštovana,
      Senka u plućima je senka tumora, koji može biti benigni ili maligan. Za dalju karakterizaciju promene, otkrivene na pa pluća, treba pregled dopuniti msct-om, eventualno bronhosopijom sa biopsijom promene. Tek onda se može odrediti poreklo promene.
      ne mora da znači da je u pitanju maligni tumor.
      za osoblje pulmologije u sremskoj kamenici imam najbolje mišnjenje.