Poštovani, molim vas da mi malo pojasnite nalaz pošto se nalazim u dilemi, šta dalje? Mri pregled dojki pregled rađen prema standardnom protokolu i postprocesingu. Na dobijenim mr sekvenama vidi se da su dojke miješanog tipa. Obostrano prisutni znaci fibrocistične mastopatije sa difererenciranim većim brojrem cista. Najveća desno centralno promjera 22x19 mm, lijevo 27x20 mm. Na postkontrastnim suptrahovanim sekvencama obostrano se diferencira veći broj sitnih hiperintenznih fokusa. Lijevo lateralo između između 2 i 3 sata se diferencira prisustvo nepravilne tu formacije koja je lobulirane forme 15x10 mm, koja se prstenasto opacificira po tipu krivulje ii i iii i ista je visoko suspektna na malignu neoplaziju. Aksilarno nema znakova limfadenomegalije. Zaključak: nalaz desno odgovara bi-rads 2, lijevo bi -rads 4. Predlaže se učiniti core biopsiju verificirane promjene u lijevoj dojci moje poitanje za vas: koliko je hitno uraditi biopsiju i koliko je štetno raditi biopsiju da se nebi kasnije što iskomplikovano ili ubrzalo neki proces? U naprijed se zahvaljujem, nermina

    Odgovoreno: 14. 07. 2015.
    • Poštovana,
      Hitnost biopsije nije pitanje dana, ali nemojte odlagati istu tek nakon godišnjeg odmora.
      navodno biopsije ne doprinosi diseminaciji procesa.
      ako se toga plašite, možda je bolje da animirate onkohirurga, da vam ekstirpitra promenu pa da dijagnozu reši patohistološki pregled, a vi butdete eventualno definitivno izlečeni, bez dodatnih procedura.