Poštovani, uspostavljena mi je dijagnoza, da li biste mogli da mi kažete o čemu se tačno radi? Hvala unapred! Srdačan pozdrav! Dijagnoza: scoliosis lumbalis sinistroconvexa discreta spondylosis deformans lumbalis discarthrosis l4-l5-s1

    Odgovoreno: 15. 07. 2015.
    • Poštovana,
      Vaša dijagnoza ukazuje na laku zakrivljenost vašeg grudnog dela kilmeniog stuba u levo, kao i degenerativne promene na zadnja dva intervertebralna dicusa lumbalnog dela kičme (hrskacice između pršljenskih tela) .
      poželjno je da se sa ovim nalazom i rengenskim snimcima javite vašem fizijatru
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #134340

    • Poštovani, molim vas da mi pojasnite ovaj nalaz mr pregled endokranijuma: pregled je obavljen nativno i postkontrastno 2d i 3d sekvencama, debljine preseka i -4mm, uz naknadne mpr rekonstrukije, udruženo sa dwi i swi tehnikama. Temporalno levo medijalno, neposredno iznad unkusa uočava se ekstracerebralna solidna, u značajnoj meri kalcifikovana promena 6 x i l x 7mm (ap, il, kk dijametar) koja se nativno nejasno demarkira od okolnog parenhima, postkontrastno značajno bolje sa umeremo intenzivnim, lako nehomogenom pojačanjem is. Promenaje delimično u prednjem delu horoidne fisure, ograničena anterosuperiorno rozentalovom venom, anteroinferiorno ml segmentom leve acm, uz koje naleže, i ispunjava prostor između ova dva krvna suda. Supratentorijalno u moždanom parenhimu se ne uočavajku druge strukturne ni signalne promene (prominentni v-r prostor u bazalnom delu levog putamena je fiziološki nalaz) . U nivou frontalnog falksa minorni fokalni kalcifikat, ne uočava se prisustvo meningeoma (opisivano na prethodnom mr pregledu) . Kalcifikacije fiziološkog karaktera u strukturi horoidnih pleksusa bočnih komora, kao i pinealne žlezde. Supratentorijalni likvorni prostorje van opisane regije urednog volumena i signala sadržaja. Moždano stablo je bez patološkog nalaza. Cerebelarno desno posteriorno uočava se lako izmenjen izgled folija i fisura sa kraćim parenhimskim kanalom duž koga se prati gracilan krvni sud ka subkortikalnoj beloj masi, koji komunicira sa venskim sudom na površini cerebeluma. U okolini ovog krvnog suda, koji ima karakteristike venskog angioma nema ubedljive glioze, ni patološke imnene signala postkontrastno, alije evidentno prisustvo fokalnog kalcifikata na spoju korteksa i bele mase. Uočeno je više neurofibroma na kranijalnim nervima zadnje lobanjske jame: u cisternalnom delu desnog v nerva, dimenzija 4x 5mm, sa leve strane neposredno ispred meckelovog kavuma 3 x 4mm. Obostrano, duž unutrašnjih slušnih hodnika, desno 5 x 13mm, levo 6 x 9mm, najverovatnije porekla viii nerva, obzirom da facijalni nervna ulasku u neurofibrom ostaje anteriorno, periferno. Na ix nervu sa leve strane u koštanom kanalu neurofibrom 2 x 1, 5mm. Najveći neurofibrom se nalazi delom u desnom pc uglu, delom u koštanom kanalu koji širi, dimenzija 17 x 15mm, najverovatnije pripada x nervu, mada je teška diferencijacija u odnosu na ix i i xi nerv. Na ulasku u koštani kanal na xi nervu sa leve strane, dimenzija 4 x 5mm. Svi neurofibromi pokazuju tipično homogenu strukturu i uniformno značajno pojačanje is postkontrastno, zaključak: kontrolni mr pregled. Temporalno levo ekstracerebralno uz prednji deo horoidne fisure kalcifikovana promena koja najverovatnije odgovara meningeomu. Manji venski angiom cerebelarno posteriorno desno, sa manjim fokalnim kalcifikatom u okolini subkortikalno. Više neurofibroma na kranijalnim nervima v-xi obostrano (pogledati opis) . U poredenju sa prethodnim mr pregledom od 13. 11. 2017. Uočeno je lako uvećanje najvećeg neurofibroma koji naverovatnije pripada desnom x nervu, ostali deo nalazźl endokranijuma je stacionaran. Dijagnoza: neurofibromatosis (non maligna) q85. 0 (tip ii) . Ovo je ceo opis mr, od reči do reči, nadam se da ćete mi pomoći i reći ako znate nesto vise o ovom stanju i bolesti. Inače trenutno se oporavljam od bakterijskog meningitisa i sepse, bila sam u komi 4 dana, i kontrolnoli mr je radjem da bi videli da li je doslo do nekih promena nakon ove teske upale. Im 17 godina, ako vam je to od nekog značaja. Hvala unapred