postovani, vec neki period patim od okp-a, koji se konstantno smjenjuje sa tematikom, nekada je to bilo brojanje, nekada ciscenje, nekada neki rituali, a sada, sto mi je najteze je religiozni okp. Naime, imam opsesije da moram da procitam odredjene molitve, akatiste sto vise njih, sto mi zaista stvara zamor, ne mogu normalno da fukcionisem. Desi mi se da procitam par molitvi i onda to nije dovoljno, pa moram na internetu da trazim jos, i tako u krug. Sve molitve skrinsotujem i citam pred spavanje, medjutim taj broj se uvijek povecava, namecem sebi da moram svaki dan, za svakog sveca svaku molitvu koju naidjem da iscitam, akatist, bilo sta sto je religiozne tematike moram da procitam do kraja, detaljno, cesto stojeci. Prije par dana mi se desilo da moram neki video, gdje je bio prikaz nekog manastira da pogledam 14 puta od pocetka do kraja i tako svaki video koji je religiozne tematike. Takodje, npr.ako nisam ukljucila zvuk sa nekom religioznom pjesmom koja prati taj video, moram ponovo gledati sa zvukom do odredjenom broja. Takodje, tekstove sa religioznom sadrzinom moram procitati detaljno, cak sa brojem lajkova, komenatara, nekada i sve komentare vezano za tu objavu na interentu. Inace jesam vjernik, ali znam da ovo sto radim je zapravo okp, a ne religioznost. Ne znam kako sebi da pomognem jer se religioznost preplice sa okp-om. Molim za pomoc

    Odgovoreno: 17. 10. 2023.
    • Poštovani,

      javite se psihijatru. Treba naći adekvatnu kombinaciju lekova za Vas. Tipično za OKP je "smenjivanje tematike", ali ono što ostaje su opsesivne misli i prisilne radnje. Na osnovu kliničke slike se prepisuje terapija, te se prati efikasnost i menja ukoliko nije postignut zadovoljavajući odgovor.