Dobar dan, pocela sam da pijem Eliceu i Bipodis zanima me sta mogu da pijem protiv bolova, smem li brufen ili treba da ga izbegavam? Hvala!

    Odgovoreno: 28. 02. 2021.
    • Poštovana,

      Istovremena primena Elicee (escitalopram) i Brufena (ibuprofen), može povećati sklonost ka krvarenju, pa je potreban oprez. Dakle, mogu se koristiti zajedno, ali se ne može isključiti rizik od krvarenja.

      Brufen, koji pripada grupi nesteroidnih antiinflamatornih lekova (NSAIL), može da utiče na funkciju trombocita, koji imaju ulogu u zgrušavanju krvi (koagulacija) i zaustavljanju krvarenja. On deluje tako što sprečava njihovo slepljivanje (inhibira agregaciju), usled čega može da se produži vreme krvarenja. S druge strane, Elicea može da dovede do smanjenja broja trombocita (trombocitopenija), kao neželjenog dejstva, što doprinosi povećanju rizika od krvarenja.

      Kao bezbednija alternativa protiv bolova, predlaže se upotreba paracetamola (npr. Panadol), ukoliko ne postoje druga ograničenja za njegovu primenu.

      Srdačno,

      Bojan Pavković, spec. dr med, psihijatar