1. Paranoidna reakcija

    Pitanje broj: #142897

    Moja majka tvrdi da joj prisluškuju telefon i kompjuter, mada mislim da nema nikakvih opravdanih razloga za to. Ne sme sama da izlazi iz kuće, plaši se da je neko prati. Kako se postaviti prema tome dok je ne ubedim da poseti lekara, što ona odbija? Da napomenem da je pre nekoliko godina imala terapiju zbog straha da će umreti od neke bolesti.

    Odgovoreno: 18. 12. 2015.
    • Poštovana,
      Očigledno je u pitanju neka paranoidna reakcija kod Vaše majke. Neophodno je da se što pre javi stručnjaku neuropsihijatru na pregled. Vi se postavite prema njoj kao prema bolesniku i ne pokušavajte da negirate njene tvrdnje ili je ubeđujete u suprotno. Verovatno se aktiviralo neko staro psihološko "žarište " koje je tinjalo do sada. Medikamentozna terapija može pomoći da se stanje trenutno smiri, ali je, po mom mišljenju, njoj potrebna i psihoterapija kada se prethodno stabilizuje.