1. Da li je preterano korišćenje računara štetno?

    Pitanje broj: #143013

    Može li se trajno ošteti nervni sistem i koncentracija ako se mnogo vremena, par godina po nekoliko sati, provodi na računaru gledajući pornografski sadržaj, po nekoliko sati bez prestanka, igrajući igrice i čitajući razne članke po internetu, jednostavno pretjerano se zamarajući psihički? U jednom trenutku sam osjetio jak udar u glavi i hronični umor koji traje do dan danas. Kako mogu otkriti da li je od toga?

    Odgovoreno: 24. 12. 2015.

Komentari na pitanje: #143013

    • Ukoliko imate problem zbog aktivnosti kojom se bavite, poslusajte savet psihologa Aide, kako je strucnjak. Zeleo bih dodati da ne bi trebalo da moze biti trajnih ostecenja nervnog sistema, ili koncentracije, na osnovu ovoga. Danas je normalno da ljudi provode dosta vise vremena za racunarom nego ranije. Ljudi provode do 8 sati dnevno za kompjuterima na odredjenim poslovima. Cak i ljudi u pokretu cesto provode vreme za mobilnim telefonima, slanjem poruka, slika, videa jedni drugima. To je prisutno u drustvu i postaje sve izrazenije. Postoje igrice koje zahtevaju da se igraju po nekoliko sati dnevno. Postoje profesionalni igraci koji danima igraju igrice, kako kod kuce, tako na takmicenjima i maratonima. To nije toliko neobicno kao sto mislite. Najveca ostecenja su obicno na fizickom nivou, zbog neaktivnosti (utrnulost ili bol u telu) . Veoma je korisno napraviti pauze, i odraditi vezbe. Kod vas moze biti problem na psihickom nivou ako vase aktivnosti vama smetaju ili vas ometaju, sprecavaju da zivite na nacin koji zelite. Nikako nemojte raditi nista sto vas previse napreze, kako na kompjuteru, tako van kompjutera. Bol u glavi je takodje moguc nakon duzeg gledanja u kompjuter kao fizicki problem zbog modernih monitora koji direktno "biju" svetlo u oci. Oci nisu predvidjene da gledaju direktno u bljestavo svetlo. Da li dobro vidite? Nosite li naocare? Idite kod oftamologa na pregled, i ukoliko su vam potrebne naocare, pitajte koji filteri na staklu bi pomogli kod duze upotrebe kompjutera. Takodje, ako vam je svetlo ugaseno, i gledate monitor u mraku, efekat moze biti izrazeniji. Dodatno, mozete skinuti aplikacije koje sprecavaju "plave" boje iz vaseg monitora. Posebno kada se gleda nocu, "plave" boje su najstetnije za vid, a usput vas razbudjuju i mogu izazvati glavobolje. Potrazite i skinite neku aplikaciju poput "f. Lux" koja moze naciniti ekran "crvenijim", smanjivanjem plavih boja spreciti ostecenje vaseg vida, i smanjiti mogucnost glavobolja. Sve najbolje.