Poštovani, već neko vrijeme imam anksiozne poremećaje, koje su prouzrokovane monotonim i melaholičnim životom. Nemam niti sam imao ikada djevojku, niti sam igdje isao van svoje države. Bio sam jedan od najboljih studenata u svojoj genaraciji, na ekonomiji. Ne pijem, ne pusim, ne drogimram se, osim sto pijem pola godine 1, 5mg lexiliuma, iako mi nesto ne pomaže. Materijsalno ne živim loše, ali jedini kuci radim. Mrsav sam i visok, ali jako sam nesiguran da pridjem djevojci. Nemam mnogo prijatelja, iako sam sportski tip, idem u teretanu. Recno mi je da imam socijlanu anksozynost i to jaceg intezita. Preokupiran sam sa svojim strahovima, boljim se da sam fizioloski bolesan, iako mi nije nista, konttrolisao sam se, valjda sam hipohondar, imam samo 2 druga jedan je melaholican i energetski vampir, uvijek mi ubije i ovo malo volje za životom, ali me strah da cu ostati bez ijednog prijatelja. Kako da prekinem druženje sa njim, jer on stvarno nije dobro, a ja nemam više prijatelja, čak se bojim da će drugi da me ispijavaju sto sam mrsav i sto sam anksiozan, neko vec to pirmjecuje, na poslu nisam sa nikim u pristnim odnosima ali nabacim lazni osmjeh. Takodje kako da se oslobodim straha od ljubavi? Jeidnio seks imam sa prijateljicama noci. Pozz milos

    Odgovoreno: 23. 11. 2015.
    • Poštovani,
      Mislim da bi zavas bilo neophodno da dođete na psihoterapiju jer ovo što navodite može da se leči jedino psihoterapijom odnosno kroz dijalog i razgovor sa psihoterapeutom. Strahovi su vaš osnovni problem i oni blokiraju vaš normalan i pun život, onemogućavaju vas da živite punim plućima. Ali, potrebno je da uvidite da vi sebi sami to radite, doduše nesvesno, a ne nešto spolja i izvan vas. Onda se postavlja pitanje koja je svrha svih ovih simptoma počevši od socijalnih fobija pa sve do straha od ljubavi. Doćićete do toga da vi ustavari odnosno neki deo vas koga niste svesni sabotira vaš razvoj i na neki način radi protiv vas, bolje rečeno, vi se ponašate autodestruktivno. Stoga, ako iskreno sebi želite pomoći ne odlažite psihoterapiju.

      aida zonjić
      psiholog