Postovani, nadam se da sam na dobrom mjestu. Molim vas savjet. Mislim da je moja majka alkoholicar. Imala je tezak zivot, njeni roditelji rastavljeni, ona sama rastavljena. Moj otac je stalno pricao da mnogo konzumira alkohol, medutim ja i sestra toga nismo bile svjesne. Svi smo zivjeli odvojeno, u drugim drzavam. Ove godine, meni je dijagn. Teska bolest te me majka uzela kod sebe u nadi da cu dobiti bolje ljecenje u drzavi gdje ona zivi. Sa njom i ocuhom koji je vise odsutan (radi po pola godine u inozemstvu) zivi vec 6 tjedana, i primjetila sam da majka popije toliko kolicine alkohola da mi bude pravo neugodno. Ujutro kada ustane popije salicu kavu i odmah nakon toga krene na vino i vodu, nakon toga pocine piti pivo, i tako sve do kasno u noc, dok se sama ne prebaci u lezeci polozaj. Uzasno se bojim za nju. Pokusala sam sa njom pricat na smiren nacin, medutim, pocne se ljutit, i ne zeli vise pricat samnom, a ja nazalost ovisim trenuto o njoj i ocuhu, jer se radi i o mom zdravlju. Ponekad mi bude jako neugodno kada idemo u grad, ili kod nekog poznanika. Ona postaje jako nervozna a i ja osjetim miris alkohola, bez obira bila trijezna ili u alkoholnom stanju. Vise ni sama neznam kako joj objasniti. Postajem jako hladna prema njoj, i zao mi je zbog toga, ali ja vise neznam kako da joj pomognem. Nesmijem joj nista reci, ali ne zelim ni gledati kako propada. Ne radi jer ocuh ne zeli, pokusala sam ju nagovoriti da ide samnom na vjezbanje, u nadi da joj vjezba zaokupi misli, (jer ja moram zbog sebe) al ona ne zeli, kaze da je ona vec u godinama. Molim vas da mi date neki savjet kako da ovo rijesim, ili barem da ju pocnem shvacati, jer ljecnicku pomoc nikad nece prihvatiti. Ocajna sam vec. . . Hvala vam

    Odgovoreno: 24. 11. 2015.
    • Poštovana,
      Nažalost, ako ona nikada neće prihvatiti lekarsku pomoć, kako tvrdite, ne verujem da se vašoj majci može pomoći, osim, ako nekim čudom ili pak ozbiljnijim razboljevanjem ili strahom u vezi gubitka fizičkog zdravlja sama ne stekne uvid da je njen alkoholizam poguban za nju. Dotle, ona može ovako nastaviti u nedogled. S obzirom da ste vi sami bolesni i zavisite od nje savetujem vam da popričate sa očuhom o situaciji u kojoj ste vi i ona (jer on radi u inostranstvu i nije stalno sa njom) da biste mu predočili ozbiljnost njene zavisnosti od alkohola, pod uslovom da je njemu uopšte stalo da joj pomogne. Sve u svemu, najvažnija je njena lična motivacija i volja da izađe iz bolesti zavisnosti, a pošto je volja ta koja prva strada kod alkoholizma, onda je zaista vrlo teško. Vi možete ipak da odlučite za sebe da li hoćete i dalje da živite sa njom takvom, a pošto ste i nač bile razdvojene, možda bi bilo dobro razmisliti o odlasku jer vam potreban mir i uslovi za lečenje. Ostajući tu vama se stanje može pogoršati. Sve ovo možete saopštiti i majci u trenucima kada je svesna i suvisla kako bi do nje doprla trunka razuma. Ipak, ne živite u iluziji, bolesti zavisnosti se veoma teško i sporo leče čak i kada postoji mnogo veća motivisanost nego što je to njen slučaj. Prihvatite realnost, a to je da imate majku zavisnika od alkohola, da je to bolest i da joj je potrebno predočiti posledice te bolesti. Dalje je na vama da vidite kako da sebi pomognete, a možda će vaša odlučnost i pokazivanje lične snage biti okidač za majku da se trgne i sebi pomogne.

      aida zonjić
      psiholog