Postovani, molim vas pomozite mi i recite mi sta da radim sa svojim bratom. Potiče iz porodice koja je skromno živela, zaljubio se u curu koja mu je danas žena. Obzirom da nas je bilo u stanu četvoro, udao se. . . Njena porodica je dobro živjela. Dopalo mu se i na pogrešan način pokušao da se prilagodi. Trošio je. . . Njegovi su prodali stan i on je dobio40000maraka, koje je troškario za obične životne stvari porodice i svoje provode! Časnije je počeo da se zadužuje, zajma novac i ne vraća na vrijeme, dok ga ne bi pritjerali uza zid. Onda se zaduživao kod dr. Da bi vratio prethodni dug. Tako je i danas poslije30god. Prije 3god. Počeo je da krizira zbog vel. Dugova i to stanje nazivao depresijom. Čak je u stanju da uzme novac i od ukućana. Išao na grupne terapije u zzmz. Nešto je puklo u njemu, počeo je da odlazi odkuće zbog pritiska ljudi kojima je dugovao iz straha da mu ne maltretiraju porodicu. Neki novac je vratio, ali je ostalo još dugova. Iako je dobio svesrdnu podršku porodice, opet je otišao od kuće zbog drugog duga. Izbjegava odlazak na posao iako zna da može lako da ostane bez njega u današnje vrijeme. Ne pokriva dane odsustvovanja. Sada živi sam u iznajmljenom stanu, piše čekove da bi mogao da preživi! Mnogo duguje banci. Ali to mu ne smeta da ode u kafanu i da ruča kao svi sretni. Za to vrijeme dobio 2čira na želucu i 2 infarkta i 3stenta. Da trenutno uzima lorazepam, eliceu i kardiološku terapiju. Molim vas pomozite i recite mi sta da radim sa njim. Unapred hvala.

    Odgovoreno: 28. 10. 2015.
    • Poštovana,
      Neka nastavi terapiju u imz gde je i odlazio na grupnu terapiju jer se radi o bolesti zavisnosti kod vašeg brata. Naravno da je potrebna njegova lična motivacija i dobra volja da sebi pomogne, a vi mu u tome možete biti samo podrška jer ne možete taj " posao" obaviti umesto njega.

      aida zonjić
      psiholog