Poštovani, već dva meseca se osećam jako loše. Naime, od kako sam raskinuo prvu emotivnu vezu u svom životu, i pošto se to vrlo loše završilo, probemi su počeli da se nagomilavaju. Prvo sam izgubio jesenje ispitne rokove na fakultetu, bilo kakvu želju za učenjem, ali i druženjima i socijalnim životom uopšte. Prvih mesec dana mi je svako smetao, vršen je pritisak na mene zbog ispita, slabo sam spavao i nisam imao volju ni za šta. U poslednjih mesec dana uspevam da spavam zbog obaveza, ali misli su mi konstno uznemirujuće. Ležem, budim se i po ceo dan mislim na jednu jedinu stvar - svoju prethodnu vezu. Uz to smatram da imam i socijalnu anksioznost koja se jedno vreme smanjila i u poslednje vreme ponovo pojavila, prosto osećam se neugodno i smatram da me svi ljudi gledaju. Kada nisam savladan umorom, potrebno mi je i više sati da zaspim, a snovi su mi puni košmara koje nikada do sada nisam sanjao i ispunjeni su samo jednom osobom. Sada posle nekog vremena mislim da nemam problem sa raskinutom vezom, ali moje konstantno stanje nezadovoljstva primećuju svi oko mene, a po prirodi sam vrlo ozbiljna osoba. Sve to mi smeta u obavljanju svakodnevnih obaveza jer sam odličan student aktivan na mnogim poljima, ali sem bežanja u velike obaveze i samovanja ne izdržavam ni u jednoj drugoj situaciji. Molio bih vas za mišljenje i savet za ponašanje. Lično ne mislim da imam neki klinički oblik depresije, ali ni manifestacije toga mi nisu potpuno jasne. Da li bi poseta psihologu ili psihoterapeutu bile od pomoći?

    Odgovoreno: 28. 10. 2015.
    • Poštovana,
      Da, itekao bi bila od pomoći (možete doći i u dz " jedro" gde radim kao psiholog - psihoterapeut) jer ste vi veoma samosvesni i već ste sami otkrili da je uzrok vaših simptoma depresivna reakcija na stres. To nije isto što i dijagnoza depresije za koju je potrebno piti i lekove - antidepresive. Vi možete kroz razgovor i dijalog sa stručnjakom da izađete iz ovog " začaranog kruga" u koji ste upali zbog raskida emotivne veze. Nesanice, neraspoloženje, košmarni snovi, anksioznost i drugi simptomi - sve su to pokazatelji ove depresivne reakcije na stres.