Poštovani, pošto više ne znam kako da se postavim i reagujem u određenim situacijama pa vas molim za savet. Živim sa sestrom koja poslednjih par godina ima strah od zaraze i bolesti. U početku je to bilo blaže a sada je mogu slobodno reći nepodnošljivo. Svakoga dana po ne znam koliko puta ja čujem ptanje hoće li nešto da mi bude ili hoće li nešto da mi se desi? Pipnuo me u autobusu ovaj, zakačio me onaj, mislim da sam stala u pljuvačku, prošla sam pored azilanata, koliko puta sam ja oprala ruke (pošto ih ona opere zbog svake sitnice koju dotakne) . Više ne mogu opušteno nekog da pozovem na kafu jer odmah bude izula se tu da mi nije možda zakačila cipele, zašto je otišla do toaleta (istog momenta kad taj neko ode ja moram da izribam zbog mira u kući) i sl. Izbegava kod nekog da ode na kafu i tamo može da se zarazi, najsigurnija je u svojoj sobi. . . Ako mama ili tata udju u kuću dok smo na poslu da provere da li je sve ok ili da zatvore prozore nastane veliki problem jer ko zna šta su pipali, možda su im ruke bile prljave i naravno da tako nešto izazove svađu i tenziju u kući. . . Prosto imam utisak da smo za nju svi prljavi. . Ja tako nešto više ne mogu psihički da podnesem. Šta bi za mene bilo najbolje tj kako da se izdignem iz takve situacije, da se manje nerviram jer polako "pucam" po šavovima. . . . Unapred hvala na odgovoru

    Odgovoreno: 07. 10. 2015.
    • Poštovana,
      Vaša sestra po svemu sudeći ima elemente i simptome vrste neurotičnog poremećaja koja se zove opsesivno - kompulzivni sindrom i po mom mišljenju bi trebalo da ode da se posavetuje sa nekim psihijatrom da li joj je možda potrebna i neka medikamentozna terapija, ali samo pod uslovom da ona sama uviđa da ima problem i da sama želi da sebi pomogne. Ono što vi možete da učinite za sebe u ovakovoj situaciji je da njoj otvoreno iznesete svoja osećanja i sve što vam smeta u njenom ponašanju kako bist, s jedne strane sebi olakšali veliku napetost koju osećate zbog njene neurotičnosti, a sa druge strane kako bi ona mogla imati bar neki uvid da je potrebno da potraži pomoć stručnjaka (efekat " ogledala") . Svađe i tenzije kao i optuživanja i kritike svakako neće rešiti situaciju pa stoga razgovarajte sa sestrom jer je kod nje sigurno u pitanju velika količina potisnute napetosti i strahova koju kroz pretranu čistoću nesvesno razrešava. Može potražiti i psihoterapeuta!