Imam 17 godina i veliki psiholoski problem- lazna mutacija (mutatio falsa) . Ovo mi niko nije dijagnostikovao, nego sam sam pretrazivao po internetu i shvatio da je to moj problem. Imam hrapav, jos deciji glas i vec 3 godine mi je glas cudan i treba vec da predje u dublji, muskiji, ali ja sam vec navikao ovako da pricam i svi su me navikli sa ovakvim glasom i cim mi slucajno ispadne dublji ton i glas svi me odmah cudno gledaju. To ne mogu da izdrzim i neprestano sam pod stresom. Izbegavam mesta gde se prica i sto manje govorim-sramota me da pricam ovako kao sad, a kad se produbi glas jos veca me sramota i svi me gledaju kao nesto ne znam sta. Citao sam na internetu da treba da se javim psihologu i fonijatru, ali ne smem ni da odem tamo niti da roditeljima pomenem za ovaj problem jer su oni navikli na moj glas i oni ne bi shvatili zasto treba da idem lekaru. Zato vas molim da mi ovde objasnite kako ovo da izlecim i kako da dobijem svog normalan glas kao i svi sto imaju i kao sto svi normalno pricaju. Pozdrav i hvala!

    Odgovoreno: 01. 08. 2015.
    • Poštovani,
      Nije dobro da se sami informišete o bolestima preko interneta odnosno da se osljate samo na to pre svega jer nemate znanja o medicini kao takvoj, zatim što ste pretpostavljam veoma mladi i na kraju zbog dobijanja poluinformacija ili uopštenih informacija možete načiniti sebi više štete nego koristi. Svaka bolest se na sasvim specifičan način ispoljava kod svakog bolesnika tako da je neophodan individualni pristup. Mogu se pojaviti i dodatni strahovi oko svega što pročitate, a " u strahu su velike oči"! Zato vam savetujem da se obratite svom lekaru opšte prakse koji će vas dalje upućivati da li kod endokrinologa, psihologa, fonijatra. . Videćete. Bitno je da budete hrabri i da celu tu stvar otvoreno izložite stručnjaku, ali i svojim roditeljima, jer ća teret činjenice da taj simptom (koji vas u značajnoj meri ometa u funkcionisanju i remeti psihološki) krijete od najbližih, tada spasti sa vaših leđa i sigurno će vam biti lakše. Pobedite svoje strahove i komplekse!

      aida zonjić
      psiholog