Ja imam zanimljiv problem, prije 10 godina sam imao napade panike i anxioznost, i nekako sam prevazisao to, i prije par godina mi se vratilo u vidu sociofobije tj socialne anksioznosti, koristio sam antidepresive par mejseci i sad je bolje, ali zamiljivo je da, pušač sam i bavim se sportom godinama i stalno sebe okrivljavam sto pusim. Citam o raznim bolestima izazvanim pusenjem karcinomu obp. U itd i desava mi se kada tonem u 1 san, kao da mi nestane zraka i ono da imam osjecja da se gusim i kada se trznem i probudim sve je normalno. I godinama vec kao da svi ti strahovi koje imam se manifestuju u tom prvom snu, kada se brise sama granica svjesti i mozak tone u podsvjesno. Prije sam imao neke druge strahove ili imam i svi su se nekako ispolajavali jasno u tom prvom snu e sada kad se fiksiram na taj s cigarama disanjem stalno nekako pratim disanje imam osjecaj da mi fali zraka citam o astmi a kada odem kod doktora on mi preslusa pluca i kaze pluca su cista sve ok. . . I zanimljvo je da kada iimam taj osjecaj ako uzmem da treniram ili neku slicnu fizicku akttivnost ili ako se skroz fokusiram na nesto drugo on nestane. Kao da taj fizicki napor oslobodi tijelo od napetosti i samim tim i od toga. Eto to bi bilo neko moje super produzeno pitanje, , kako poboljsati kvalitet sna i nekako vratiti te strahove u podsvjest, i kako se rjesiti te opsesivne anksioznosti koja kao da stalno trazi nesto da muci covjeka i

    Odgovoreno: 23. 07. 2015.
    • Poštovani,
      Nije dobro da strahove potiskujete u podsvest jer upravo takav psihološki manevar tj. Odbrambeni mehanizam potiskivanja i stvara sve navedene simptome: anksioznost, socijale fobije, hipohondriju i dr. Lično smatrama da vaše doživljavanje strahova u periodu prvog zaspivanja i tonjenja u san takođe predstavlja jedan od načina kako se vaša psiha bori i suočava sa problemom kao i to da su strahovi koje imate negde na granici između svesnog i nesvesnog. Velika količina napetosti koju osećte i koju najbolje razrešavate kroz sport ili bilo kakvu fizičku aktivnost samo govori o vašoj povišenoj neurotičnosti koju lekovima prepokrijete i umirite, a suštinski ne rešavate ništa. Preuzmite odgovornost za ono što osećate i mislite, budite prisutni u sada i ovde, suočite se sa svojim strahovima. Najbolji način da to učinite je uz pomoć nekog stručnjaka, psihoterapeuta koji će vas voditi ka tome da pogledate svom strahu u oči i ponovo ga proživljavajući razrešite se muka. Želim vam svaki uspeh!

      aida zonjić
      psiholog