Postovani, ne znam kome da se obratim za savet?! Naime, moj 22 godisnji sin brine o dedi po ocu koji ima metastaze u podmakloj fazi i baki koja je stara i nemocna. Brne o njima jer nemaju nikoga drugog. Njihov sin (moj suprug a njegov otac) je preminuo pre 5 godina. Moj 22 dvo godisnji sin je vec pretrpeo traumu kada su mu saopstili da mu je otac preminuo. Trazio je pomoc i razgovor sa strucnim licem i bez ikakve terapije se primirio i vratio u normalni zivot kakav imaju mladi. Od kako je deda bolestan on im je na usluzi ali je problem u tome sto je deda agresivan i ponekad cak neprijatan prema unuku, sto on podnosi tesko i, kako kaze, ima nocne more. Imam dilemu da li da dvadesetdvogodisnjeg sina zastitim tako sto cu ga sasvim izolovati od bolesnog deke i bake!?

    Odgovoreno: 13. 07. 2015.
    • Poštovana,
      Lično smatram kao psihoterapeut da vaš sin ne bi trebalo da se izlaže takvoj presiji kakva je život sa bolesnim dedom koji je pšritom i agresivan i da vi, kao majka, ako je to u vašoj moći, možete omogućiti da vaš sin ne bude izložen takvom stresu jer već ima neke simptome koji govore o ugrožavanju njegovog psihičkog zdravlja. Vaš sin je punoletan i potrebno je da sam donosi odgovorno svoje odluke, a vi kao majka ga možete posavetovati da je potrebno da brine o sopstvenom životu i da svoje zdravlje, pomažući bolesnom dedi, ne dovodi u pitanje. Ovde je pitanje granice do koje on može pomoći što ne znači da treba da bude nehuman.

      aida zonjić
      psiholog