Zdravo! Javljam povodom saveta posto imamo problem u porodici! Ja sam apsolvent stomatologije i poslednjih 10ak godina imamo problem sa mojim mladjim bratem, 91o godiste koji kada je trezan je neverovatno divno i inteligentno stvorenje ali kada se napije nastupa horor. Moji roditelji zive na selu i nisu toliko upuceji u tezinu problema pa mi se nekako cini da ni ne znaju kako da mu pomognu. . . Taj horor otprilike izgleda ovako: on nema kontrolu vec posle prve case i jako drcno pije, i to njegovo pijanstvo ima faze super raspolozenja na pocetku, gde je veseo, opusten, razdragan ali dodje u neku fazu gde postaje agresivam, pocinje da vredja ljude, hoce da se bije, par puta je nasrnuo na mamu i menw, nju je par puta i udario, krece da lomi stvari po kuci i onda izdivlja i nakon te epizode samp zaspi i sutradan se nicega ne seca i ne veruje nam nista. . . Ja sam pokusala par puta da mu objasnim da ima problem, ali on nece ni da cuje i uporno prica kako nece vise i opet sve isto. . . Molim vas posavetujte me kako da pomognemo nekom ko nece sebi da pomogne? Postoji li neki lek koji mozemo tajno da mu dajemo da se odvikne od alkohola?? Unapred zahvalna. . .

    Odgovoreno: 13. 07. 2015.
    • Poštovana,
      Vaš brat očigledno pati od alkoholizma, a vi kao student stomatologije više od drugih poznajete medicinu i šta su to bolesti zavisnosti. Kada je ovakav problem u pitanju najpoželjnije je ako pacijent shvata ozbiljnost toga i prihvata lečenje. Iz onoga što ste naveli to kod njega nije slučaj. Potrebna je podrška cele porodice da bi on prihvatio lečenje. Zato mislim da je potrebno da ovo što on čini u pijanstvu saopštite roditeljima jer niste jedino vi ti koji treba da preuzme odgovornost. Smatram da je potrebno učinite sve što je u vašoj moći da pomognete, ali će ishod zavisiti od njegove lične motivacije. Kada je alkoholizam u pitanju ponekad je samo neki veći eksces okidač koji pomogne da se pacijent sam javi na lečenje i uvidi do kog stepena je dovelo nekontrolisano pijenje.