1. Rasejanost misli i poremećaj pažnje

    Pitanje broj: #155305

    Poštovani,

    Imam hroničnu rasejanost misli, odnosno kao da su misli isprekidane, ne mogu da se usresredim na neku temu, događaj ili aktivnost a da je za trenutak ne promenim za neku drugu. Vrlo brzo nastaje blokada pažnje, što se odražava uz nelagodu, pogled i vidno polje ne mogu da se fokusiraju (ukoči se pogled za trenutak). Potrebno mi je da se malo trgnem na neki način da bih se vratio na trenutno dešavanje. I sve se to ponavlja u intervalima. Kada hoću da na silu zadržim pažnju tada nastaje jači otpor i blokade, samim tim moram i jače da se trgnem na neki način da bi otklonio blokadu. Sve mi to stvara napetost i zamara me, kao da kleštima izvlačim misli. Da bi mi bilo lakše moram da sve ide nesvesno, spontano, odnosno da same misli dolaze, zamenjuju ih druge, pa zatim njih neka druga aktivnost. Bukvalno kao da sam izgubljen, borim se sa nekim drugim nesvesnim ja u sebi da bih mogao da se usresredim na dešanja. Naravno vremenom sam naučio i imam neke svoje metode da pratim to unutrašnje ja. Tako da se nekad lako borim sa blokadam a nekad teže. Kada nastanu teže blokade tada osećam veliku potrebu da pobegnem, odnosno da se sklonim od date situacije. A kada pobegnem od takve situacije nastaje olakšanje. Ne znam šta je u pitanju i kako da definišem psihički problem. Da li možete da se definiše moj problem?

    Odgovoreno: 21. 01. 2018.
    • Poštovani,

      Opisali ste određene smetnje u kognitivnim-saznajnim funkcijama, koje je teško dijagnostikovati bez dodatnih ispitivanja i kompletnog intervjua, eventualno i putem testova koji se koriste u psihijatriji i psihologiji. Tek nakon postavljanja dijagnoze moglo bi se razmišljati o odredjenim metodama srecavanja simptoma koje opisujete.
      Možete za početak popuniti upitnik koji se nalazi na linku
      A ako želite, javite se na pregled u našu ambulantu - klinika za psihijatriju kcs.