1. Psihotični simptomi u okviru degenerativnih promena

    Pitanje broj: #154652

    Poštovani,

    U mojoj porodici postoji starija osoba za koju smatram da ima psihičkih problema. Laže, izmišlja, umišlja kako su svi protiv nje, ljubomorni, zavidni, itd..U stvari se krije od ljudi, priča sama sa sobom, ako joj se neko suprotstavi i skrene joj pažnju da to nije istina, svađa se, malo se smeje pa plače i sve tako iznova. Pokušano je na lep način, razgovorom da se reši problem ali nema poboljšanja, svaki put je sve gore. A kada se spomene doktor, počinje da viče kako nije luda, nego svi ostali i slično, i odbija bilo kakav pokušaj nagovora da ode na pregled. Zanima me Vaše mišljenje i moguća dijagnoza. I na koji način je moguće takvu osobu nagovoriti na pregled?

    Odgovoreno: 13. 12. 2017.
    • Poštovana,

      Verovatno se radi o psihotičnim simptomima u okviru degenerativnih promena (senijuma).
      Vrlo teško je moguće uspostaviti saradnju i lečenje, jer su simptomi već poodmakli, tj. iz Vašeg pisma se vidi da je uvid slab. Najbolje da se neki drugi simptom (neki telesni simptom - prehlada, bolovi, pritisak. . .) stavi u fokus, umesto psihičkih, pa da se tim povodom ode kod lekara i potraži pomoć i za ove tegobe.