1. Perceptivni poremećaji

    Pitanje broj: #154595

    Poštovani,

    Moja baka, koja ima 80 godina, je od pre dva meseca počela da spominje kako čuje muziku u daljini, nekoliko ulica dalje (nekad stare izvorne pesme, nekad misli da je cirkus koji se reklamira ulicama), a pre nekoliko dan je par puta i tvrdila da neko kuca ili zvoni na vrata. Vređa se kad joj kažemo da greši, da se ne čuje ništa. Inače normalno funkcioniše, nema ozbiljnijih bolesti. Sluh joj je čak jako oslabljen godinama, koristi aparat, ali kaže da joj ne pomaže. Malo je svađalačkije raspoložena, ali ne često. Izgubila je muža i ćerku u zadnjih 1,5 godinu. Preselili smo je na drugi sprat u istoj kući što je potreslo - to se možda malo vremeneski poklapa sa pojavom da čuje pomenute zvuke. Pitam se da li joj je potreban psihijatarski pregled? (mada mislim da bi se ljutila i ako bi joj predložili)

    Odgovoreno: 13. 12. 2017.
    • Poštovana,

      Bilo bi dobro da se javi, moguće da bi manjim dozama lekova došlo do povlačenja perceptivnih poremećaja, ali ovi simptomi nisu alarmantni, česti su tokom starenja, a lekovi mogu imati neželjene efekte. Svakako bi stručnjak morao da proceni koris/rizik, a za to je neophodno da pacijent ode kod lekara.