1. Kako na dete može da utiče odrastanje sa psihičkim bolesnikom?

    Pitanje broj: #152439

    Poštovani,

    Imam bebu od 3 mjeseca i psihičkog bolesnika (shizofreničara) u porodici. Zanima me da li beba može imati posljedice u razvoju, zbog života sa bolesnikom?

    Pozdrav.

    Odgovoreno: 05. 07. 2017.
    • Poštovana,

      Gotovo da nema doma u kome neko nekada nije bolestan akutno, a često mnogi od nas žive sa bolesnicima koji su hronični. To je sasvim uobičajeno u životu, i to deca umeju i mogu da prihvate dok odrastaju, ako roditelji pokažu dobar primer.
      Osobe koje imaju shizofreniju su ljudi, kao i svi drugi, sa osećanjima, potrebama, usponima i padovima. Iako su osobe sa shizofrenijom stigmatizovane u društvu kao "opasne", one su daleko manje "opasne" od mnogih bez dijagnoze. Imajte u vidu da je alkoholizam povezan sa najvećom stopom agresivnosti prema ukućanima, a iza toga različiti poremećaji ličnosti. Poštovanjem i toplinom prema osobi sa shizofrenijom, kao nekome ko ima medicinske tegobe i potrebu za pomoći, najvise ćete pomoći i sebi i svojim bliznjima.