1. Lečenje depresije, crnih misli

    Pitanje broj: #153962

    Poštovani,

    Radi se o mom suprugu. Pre par godina se lečio kod psihijatra. Koristio je lek Ksalol 0.5 i Zoloft. Zoloft je nakon par meseci izbacio i ostao na Ksalolu ali njegovo stanje od prošlog leta ja kritično. Ima crne misli, nepoverljiv je, sumnjičav, depresivan, naročito se to dešava naveče. Po celi dan provede ležeći sa slušalicama u ušima i svaki dan se žali na bolove celog tela. Ne želi da poseti lekara jer su ga navodno oni uništili i nisu mu pomogli. Želim da mu pomognem jer se njegovo nezadovoljstvo manifestuje i na mene, ali ne znam kako.

    Odgovoreno: 25. 10. 2017.
    • Poštovani,

      Mogućnost da se dođe do pomoći ipak je povezana sa dolaskom kod lekara, pregledom i daljim planiranjem terapije. Jedina mogućnost da se izvrši prinudno lečenje je ponašanje koje ugrožava život drugih ili sopstveni život (tada se zovu policija i hitna pomoć). Vama predlažem da nastojite da motivišete supruga da se javi lekaru, ili da angažujete nekoga kome on veruje i koga će poslušati (od porodice, prijatelja...), pokušajte da mu sugerišete da je važno da se utvrde uzroci bolova, da lek, itd.
      Važno je da mu se što pre pomogne.