1. Izbacivanje benzodiazepina iz organizma

    Pitanje broj: #157083

    Poštovani,

    Kako da najbrže i najsigurnije izbacim benzodiazepine iz organizma? Prestala sam da ih pijem, ali uz terapiju koju pijem Lamiktal, odnosno Lamal, Taita 60 mg i Sanval po potrebi koji ugalvno izbegavam da pijem jedino kad stvarno ne mogu da zaspim i Buprenorfin od 2x2mg ujutru. Ponekad na testu u roku od nedelju dana se znatno poveća koncentracija bezodiazepina iako ga ne pijem svakodnevno i nikada više od jedne tablete od 10mg i bude oko 280 000 najviše,  a ponekada spadne naglo i do 4 000. Šta može da prouzrokuje tako nagli rast ili pad? Lekari koji me leče se čude i uglavnom mi ne veruju kada im kažem da sam recimo za nedelju dana popila dva diazepama a u zadnjih 14 dana nisam ni jedan.

    Odgovoreno: 24. 06. 2018.
    • Poštovana,

      Koncentracije leka u krvi zavise od mnogo faktora, i mogu da osciluju. Ujedno, zavise i od mesta gde se rade, kao i od vremena uzimanja uzorka. U svakom slučaju nema potrebe da pratite koncentracije, već je važno samo da postepeno kompletno ukinete sve benzodiazepine, pa i Sanval. Postoje tehnike higijene spavanja koje mogu da pomognu da se san stabilizuje, o tome treba porazgovarati sa Vašim lekarom.