1. Apstinencijska kriza posle upotrebe leka Lexilium

    Pitanje broj: #153263

    Poštovani,

    Od 24. 04. 2017. godine pijem Lexilium tablete, 3mg, jendom dnevno. S obzirom da pijem tablete duže od 12 nedjelja, zanima me da li sam postao ovisan? 24. 04. 2017. godine sam prvi put bio kod doktora i dijagnoza mi je disordo anxiotica depressivum. Terapija mi je Zoloft 0, 25mg i Lexsilium uveče 3mg. Zbog psihičkog poboljšanja rečeno mi je da Lexilium moram izbaciti u roku od 15 dana od danas (16. 8. 2017.), tako što ću piti 3mg svako drugo veče. Nakon isteka ovih petnaest dana, postoji li mogućnost da imam apstinencijsku krizu, s obzirom da mi se doza Lexiliuma nije umanjivala postepeno (neko vrijeme da pijem 3mg, zatim 1, 5mg, 1mg itd dok ne izbacim). Srdačan pozdrav!

    Odgovoreno: 17. 08. 2017.
    • Poštovani,

      Nemate razloga da strepite od zavisnosti, tj. apstinencijalne krize nakon prekidanja benzodiazepina po shemi koja je preporučena, jer je ispravna. Posto je antidepersiv u međuvremenu preuzeo ulogu koji je u pocetku imao lek Bromazepam, slobodno nastavite kako je lekar savetovao i pođite na kontrolu kao što je zakazano.