Postovani, potrebna mi je preporuka literature o potiskivanju ili menjanju osobina ili cak sopstvene licnosti zbog stava "sta ce ljudi misliti o meni". Konkretno, poznajem zensku osobu koja opsesivno cisti stan plaseci se da ce neki gost primetiti zrnce prasine i reci joj to, ili jos gore ogovarati iza ledja. Takodje se plasi jakih licnosti, klanja im se i potiskuje sopstveni stav plaseci se da se oni nece sloziti. Pokusao sam da je ubedim da se svetu ne moze ugoditi i da ne treba ziveti plaseci se sta drugi misle o tebi. To je nemoguce. Molio bih za preporuku neke knjige o ovoj temi cisto da bih bolje razumeo situaciju. Hvala, pozdrav

    Odgovoreno: 12. 05. 2010.
    • Poštovani,
      Osim strucne literature, tipa psihologije i psihijatrie, ne bih vam mogla drugo reci. Inace se radi o opsesivno-kompulzivnom ponasanju kod nje, koje bi zahtevalo psihoterapijsko sagledavanje a mozda i medikamentozno, ukoliko tako proceni strucnjak nakon razgovora i psihodijagnostike

      dr d. Krasic