Ima 19 godini i veke 10 god. . Patam od strav. . Od se se plasam se mi e strava da ne mi se sluci nesto loso. . I sl. . I taka vlegov vo teska depresija pocnav da se gusam, nemozev da goltam se tresev, mi se potea racete, nemozev da izlezeam od doma. . Toa mi trase cela god i pred nekolku meseci mi pomina. . No uste vo mene ostana stravovite nemozam niedna rabota da ja napravam kako sto treba. . Koga ke trgnam nekade moram da se vratam nazad. . Non stop imam temni misli i non stop sum pod nekoj strav. . Nez so se desava so mene. . . Dali ova e pocetna faza na sizofrenija ili sto e?

    Odgovoreno: 15. 02. 2010.
    • Poštovana,
      Ne brinite, ne znaci to cega se bojite. Ali, je sigurno potrebno i neophodno da posetite psihijatra, ispricate mu sve sto vas muci i pokrene se neka vrsta terapije. Nema razloga da se mucite i podnosite sami teret koji se moze podeliti i odbaciti

      dr d. Krasic
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #53122

    • Pijem eliceu 20 mg vec 4 godine sa namanjivanjem i povecanjem doze,al sad kad se desi nesto lose ko na primer smrtni slucaj ili mi dever psy razboleo ponovo u meni neki strah ..sta misliti dali terapije ne reaguje ili sta je