Poštovanje, imam psihički problem u vezi sa spremanjem ispita. Student sam iii godine. Naime, čim osetim da mi nekako ne ide učenje prilikom spremanja ispita, kao osećaj da je za mene preteško, da neću imati vremena, u grudima osetim neko stezanje, nelagodu, teskobu, potištenost, nemoć, nevolju. Kad to osetim, ne mogu više da se skoncentrišem na učenje i odustajem. Onda se povlačim u sebe, slabo jedem, ne želim nikoga u svojoj okolini, previše analiziram, vrtim se u krug i na kraju ništa od svega ne uradim. Taj period mi je jako težak i mučan, jer mučim sebe, hoću da se nateram da učim, a ne ide mi. Stvaram sebi pritisak i još gore je. Takav osećaj mi se posebno i češće javlja kada živim sam, sve se pojačava i sve više osećam nesigurnost, dok sa druge strane sve postaje mnogo manje značajno kada sa nekim stalno živim. Do sad nisam koristio nikakve lekove. Stvarno više ne znam šta da radim, uvek imam ovakav osećaj i stalno mislim da će prestati, ali se uvek iznova ponovo javlja. Česte su i promene raspoloženja, osećam da gubim tlo pod nogama. Da li u stvari imam problem sa anksioznošću? Osećam da ne stoje stvari na pravom mestu, izgubljen sam. Hvala unapred na odgovoru

    Odgovoreno: 01. 12. 2009.
    • Poštovani,
      Problem sa ucenjem je samo simptom kojim se uzrazava vec prisutan osecaj teskobe i i neefikasnosti, nesigurnosti i neraspolozenja. Imam utisak da imate strahove od neuspeha i strahove da koji nastaju pod sopstvenom prisilom da nesto morate da uradite. To upravo potencira vase strahove od neuspeha, kao i napetost, te stoga i slabija postignuca. Opustite se, porazgovarajte sa psihijatrom, neophodna vam je jedna takva komunikacija. Pokusavam da izbegnem rec 'terapija'jer vam mozda moze zvucati lose, ali kako god se zvala, pomoc strucnog lica bi vam dobro dosla

      dr d. Krasic