Poštovani, gledajući na tv-u jednu seriju, pomenuo se problem čupanja i jedenja svojih dlaka od koje pati jedna devojčica čiji se roditelji razvode. U tom trenutku sam shvatio da i ja imam sličan poremećaj za koji sam kasnije saznao da se naziva trihotilomanija. Ja imam 18 godina i moja se brada i malje na licu još uvek razvijaju. Ja čupam dlake sa svoje i brade i iako ih bacam, neke automatski pojedem. To su sporadične crne dlake koje se vide i koje me nerviraju pa ih u dosadi i samoći čupam, ponekad kao i kad bi čovek grickao nokte. Čitao sam da je to opsesivno kopmuzlivni poremećaj i mislim da on potiče iz moje želje za boljim izgledom. To traje već par meseci ali sam ja tek tada shvatio da je to bolest. Kako da se bolje borim protiv svoje bolesti sem činjenice da prestanem sa čupanjem onog trenutka kad shvatim šta radim? Takođe me zanima vaše mišljenje o mom problemu. Unapred zahvalan.

    Odgovoreno: 24. 11. 2009.
    • Poštovani,
      Obzirom da se zaista radi o bolesti i da zahteva tretman, trebalo bi da se javite lekaru. Tretman je psihoterapijski i medikamentni, pristup je individualan, nema seme. Mislim da je izbor podrucja za cupanje kod tebe povoljniji za izlecenje, zato se ne boj, vec kreni sto pre!

      dr d. Krasic